Myomlar (Uterin Fibroidler)

Myomlar;

Rahmin kas tabakasından büyüyerek oluşur. Rahim içinde veya dışında büyüme gösterebilir. Genelde kanser özelliği göstermezler, nadiren gösteren tipleri de ileri tetkiklerle tanısı konur. Kadınların yaklaşık yüzde 80’inde yaşamları boyunca myom oluşabilir.

Belirtileri;

Boyutları ve rahimde bulunduğu yerler değişken olmakla ve bunlara göre belirtleri farklı olmakla beraber genel olarak;

  • Uzun ve ağrılı süren âdet kanamaları (genelde 8 günden fazla)
  • Pelvik bölgede (karnın alt bölgesinde) basınç ve ağrı hissi
  • Sık idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Gebeliğin oluşmasına engel durumlar (İnfertilite) (Kısırlık)

Tanı Konulması;

  • Ultrasonografi
  • MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme), Yumuşak dokularda daha hassas bir görüntüleme yöntemi olup ileri tetkik amacıyla yaptırılabilir.

Tedavi Yaklaşımları;

Siz de yapmış olduğu belirtilere ve belirtilerin sizi gerek sağlık gerek sosyal açıdan ne kadar etkilediğine göre tedavi yaklaşımları değişkenlik gösterir.

  • Ekspektan (Takip) yaklaşımda myomlar rahatsız edici semptomlara neden olmuyor ise takip edilebilirler.
  • Medikal Tedavi myomlu kişilerde yaygın olan ağır âdet kanamasını azaltmayı amaçlar. Bazıları ayrıca miyomu küçültür ve bazıları ağrıyı azaltmaya veya kansızlığı düzeltmeye yöneliktir. Bu amaçlarla ağrı kesici ilaçlar menstrüel krampları azaltmaya yardımcı olabilir. Hormon içerikli ilaçlar adet döneminiz boyunca kanamayı, krampları ve ağrıyı azaltır, kansızlığı düzeltebilir. Hormonal doğum kontrolü almaya başladıktan sonra kanamanın düzelmesi üç ay sürebilir. Gonadotropin salgılayan hormon analogları, yumurtalıkların östrojen ve progesteron üretimini geçici olarak durdurmasına neden olur ve ağır âdet kanamasını azaltabilir.
  • Cerrahi veya girişimsel myom tedavisi, ilaçla düzelmeyen ağır âdet kanamanız, ağrınız veya basıya bağlı semptomlarınız varsa, gebe kalmaya çalışıyorsanız, myomun boyutu semptomlara neden oluyorsa cerrahi planlanabilir. Sadece myomun alındığı cerrahi işleme myomektomi denir ve bu myomların olduğu yere ve büyüklüklerine göre ameliyat şekli değişebilir. Kapalı veya açık yöntemler tercih edilebilir. Kapalı yöntemler histeroskopi ve laparoskopidir. Histeroskopi rahim iç duvarından kaynaklanan myomların tedavisinde, laparoskopi ise orta ve dış duvara yakın myomların tedavisinde tercih edilir. Uterin arter embolizasyonu (rahmi besleyen damara tıkaç konulması) myomlara kan akışını engelleyen girişimsel bir tedavidir.  Bu tedavilerin yeterli olmayacağı düşünülen özellikle doğurganlık isteği olmayan kadınlarda Histerektomi (rahmin alınması) ağır âdet kanamasını ve ilgili myom semptomlarının çoğunu iyileştiren kalıcı bir tedavidir.

Tedavi yaklaşımları hastalara bireyselleştirilmiş yani hastaya özel olmakla beraber öncelikle medikal tedaviler tercih edilirken, gebelik istemi olup altta yatan başka nedeni olmayanlarda tercih myomektomi şeklinde olup, aşırı âdet kanaması veya bası belirtileri çok olan ve gebelik istemi olmayan hastalarda histerektomi de tercih edilebilir. (Cerrahi işlemler bölümüne bakınız)

Türkçe