HPV ve Serviks Kanseri(Rahim Ağzı) Tarama Testleri

İnsan papilloma virüsü veya “HPV” cilt siğillerine, genital siğillere ve bazı kanser türlerine neden olabilen yaygın bir virüstür. HPV’nin 100’den fazla türü vardır. Farklı türleri farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Ancak HPV, cinsel ilişkiye girmeden bile yakın genital temas yoluyla da yayılabilir.

Belirtileri;

Bazı HPV türleri genital siğillere neden olur. Ancak birçok insan HPV ile enfekte olduklarında herhangi bir belirti göstermezler. Ve çoğu zaman, enfeksiyon kendi kendine iyileşir. Ancak bazı insanlarda enfeksiyon kaybolmaz.

Riskleri;

  • Cinsel organlardaki bir HPV enfeksiyonu, serviks (rahim ağzı kanseri), vajina (vajinal kanser) veya penis (penis kanseri) kanserine neden olabilir. Diğer HPV türleri (HPV 6, HPV 11) genital siğillere neden olabilir.
  • Anüs çevresindeki bir HPV enfeksiyonu anüs kanserine (anal kanser) neden olabilir.
  • Ağız ve boğazdaki bir HPV enfeksiyonu ağız ve boğaz kanserine neden olabilir.

Tanı Konulması;

Bazı türler için testler vardır. Doktorunuz genital siğilleriniz olduğunu onaylarsa, bu bir HPV enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelir. Fakat genital siğil nedeni olanların yanı sıra rahim ağzı kanserine neden olabilecek türler de olması nedeniyle, HPV açısından tarama önerilir. Çoğu durumda bu, 21 yaşından itibaren düzenli olarak Pap Smear testlerinin alınmasını içerir. Bu sırada HPV için de test yapılabilir ve bazı durumlarda rahim ağzı kanserini taramak için tek başına HPV testi kullanılabilir.

Tedavi Yaklaşımları;

İlaçlarla tedavi seçeneği yoktur, ama önlem amaçlı yapılabilecekler mevcuttur.

  • Çoğu insan için HPV’ye karşı korunmanın en iyi yolu HPV aşısı olmaktır. Aşı, yalnızca bir kişi HPV ile enfekte olmadan önce verilirse işe yarar. Bu yüzden genç yaşlarda yapılması önerilir. 11 ila 12 yaş arasındaki çocukların aşı olması tavsiye edilir. Ancak 9 yaşından 26 yaşına kadar dönemde de olunabilir.              Aşı, rahim ağzı ve vajina kanserine neden olabilen HPV enfeksiyonu türlerini önlemede etkindir. Diğer kanser türlerinin riskini de azaltabilir. Aşı, genital siğillere neden olan HPV türlerine karşı da koruyucudur.
  • Prezervatifler HPV’ye karşı tam koruma sağlamaz. Bunun nedeni, virüsün prezervatifle kaplanmayan deride yaşayabilmesidir. Ancak prezervatifler, kendinizi cinsel yolla bulaşabilecek diğer hastalıklara karşı korumanın hala önemli bir yoludur.

Rahim ağzı kanseri taraması, servikste (rahim ağzında) kanser hücrelerini tespit için yapılan testlerdir.

Tarama yöntemleri;

  • Pap Smear testi, tarama için en sık kullanılan testtir. Rahim ağzının yüzeyinden hücreler alınır ve mikroskop altında incelenir.
  • HPV testi, belirli HPV türleri için serviksteki hücrelerin test edilmesini içerir.
  • Kombine test, aynı anda Pap smear ve HPV testini içerir.

Testin yapılışı;

Spekulum (vajen bölgenizi açıp serviks rahim ağzınızı daha iyi görünmesini sağlayan alet) ile muayene sonrası alınan örnek incelemeye gönderilebilir. Örnekler küçük bir spatula veya fırça ile alınır. Ağrılı bir işlem değildir. Test öncesinde özel bir hazırlık gerekmemekle beraber test öncesi 2 günlük cinsel perhiz veya test gününüzün adet dönemine gelmemesi tercih edilir.

Anormal bir Pap testi sonucunda anormal Pap testlerinin yaygın olduğunu ve anormal Pap testi olan çoğu insanda kanser olmadığını bilmelisiniz. Pap testinizde “anormal” görünen hücreler varsa, doktorunuz daha fazla test isteyebilir. Yaşınıza, Pap testinizin ne gösterdiğine ve yaptırdığınız diğer testlerin sonuçlarına göre karar verilecektir.

Takip testleri şunları içerebilir:

  • HPV testi, Henüz bir HPV testi yaptırmadıysanız, doktorunuz bir test isteyebilir. Bunu Pap testiniz sırasında alınan hücreler üzerinden de yapabilirler.
  • Kolposkopi- Spekulum uygulamasından sonra çeşitli sıvılar kullanılarak mikroskop yardımı ile rahim ağzınız taranır. Rahim ağzından küçük doku örnekleri alınabilir. Buna biyopsi denir. Biyopsiden alınan doku laboratuvara gider ve anormal bir şey olup olmadığı kontrol edilir.

HPV Testi pozitifliğinde ilişki yaşayan çoğu kişinin bir noktada HPV’ye maruz kalacağını ve HPV’ye sahip olmanın kesinlikle kanser olacağınız anlamına gelmediğini bilmek önemlidir. Çoğu kadında HPV enfeksiyonu kendi kendine geçer. Ama bazı insanlarda durum böyle olmayabilir ve uzun süreli HPV enfeksiyonu zamanla kanser riskinizi arttırabilir. HPV testiniz pozitif çıkarsa, Pap testi sonuçlarınızın anormal olup olmadığına bağlı olarak doktorunuz ne yapmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Önemli olan düzenli aralıklarla tarama takvimine uygun olacak şekilde taramalarınızı yaptırmanızdır.

Türkçe